Fotovoltaické elektrárny jsou aktuálně velice populární a s rostoucími energetickými potřebami a technologickým pokrokem se mnozí majitelé rozhodují pro jejich rozšíření. Rozšíření fotovoltaiky však není tak jednoduché, jak se zdá. Je zde řada technických, administrativních a finančních aspektů, které je třeba zvážit. Velkým limitem je také fakt, že na rozšíření fotovoltaiky nelze využít dotace – ty se poskytují pouze na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému.
Rozšíření fotovoltaických elektráren, která jsou nejčastější volbou jejich majitelů, zahrnují přidání:
- nových solárních panelů,
- akumulačních baterií nebo rozšíření jejich kapacity,
- možnosti solárního ohřevu vody,
- tepelného čerpadla.
Každá změna v systému vyžaduje pečlivé plánování a přizpůsobení stávajícího systému včetně případné výměny střídače nebo elektroměru. Je totiž důležité zvážit, zda stávající komponenty, jako jsou střídače a baterie, zvládnou zvýšený výkon.
Při rozšíření fotovoltaického systému není třeba řešit jen technické úpravy, ale také mnoho další administrativy. Obvykle je nutné připravit novou kalkulaci, nabídku a projekt, sepíše se dodatek ke smlouvě nebo nová smlouva. Pokud byla na původní elektrárnu čerpána dotace, je nezbytné zkontrolovat, zda rozšířením nedojde k porušení podmínek této dotace. U starších dotací totiž platí podmínka, že je nutné spotřebovat 70 % veškeré vyrobené energie. Dotace získané v roce 2021 a dále už jsou nicméně štědřejší a tuto podmínku neobsahují.

Možnosti rozšíření fotovoltaických elektráren
Jednou z nejčastěji požadovaných variant je zvýšení výkonu fotovoltaiky přidáním nových solárních panelů. Pokud stávající výkon fotovoltaické elektrárny již nestačí na pokrytí energetických potřeb domácnosti, je možné přidat další panely.
Tato změna však vyžaduje důkladnou revizi celého systému včetně případné výměny střídače, zvýšení kapacity baterie a přizpůsobení stávající elektroinstalace. Navýšení výkonu také vyžaduje nový energetický posudek a povolení od distributora energie.
Druhou možností je přidání baterie k FVE, která ji dosud neobsahuje. V minulosti byly fotovoltaické elektrárny navrženy tak, aby využívaly elektřinu přímo z panelů a neuměly ji uložit pro pozdější použití. Proto je nyní běžné, že majitelé těchto starších systémů zvažují instalaci akumulačních baterií. Tento krok umožňuje efektivnější využití vyrobené energie, neboť baterie nabízejí možnost uchovávat přebytečnou energii na později.
Pro integraci baterie do systému je nezbytné mít hybridní měnič, který koordinuje tok energie mezi bateriemi a solárními panely. Přidání baterie se často realizuje ve spojení s dalšími modernizacemi, např. již zmíněným zvýšením počtu panelů pro maximalizaci výkonu systému.
Majitelé FVE, kterým nestačí kapacita baterie, často zvažují její navýšení přidáním dalších bateriových článků. Nicméně tato možnost není v praxi doporučována, protože se vlastnosti baterií v průběhu používání mění a hrozí zde vážné technické potíže. Nejvhodnější možností, jak navýšit kapacitu baterie FVE, je proto instalace nové baterie s vyšší kapacitou. Její maximální kapacita by pak měla odpovídat dvojnásobku instalovaného výkonu fotovoltaické elektrárny.
Proč se pustit do dotací se SIMPLY?
- Komplexní služby od návrhu nejvýhodnějšího dotačního programu přes samotné vyřízení dotace až po zajištění veškeré administrativy,
- dlouholeté zkušenosti v oblasti fotovoltaiky i vyřizování dotací,
- podporu v administrativě a vyřízení všech potřebných dokumentů,
- individuální přístup a řešení na míru,
- maximalizaci úspor vašich nákladů spojených s fotovoltaikou,
- vynikající zákaznický servis pro vás i vaši fotovoltaiku.

Bezplatná konzultace vaší dotace
Rádi vám pomůžeme. Získejte bezplatnou konzultaci s našimi obchodně-technickými specialisty.